Już w ten weekend najlepsi polscy kierowcy rajdowi i ich niesamowite rajdówki przyjadą do Warszawy na 56. edycję słynnego Rajdu Barbórka. Wśród uczestników rywalizacji nie zabraknie również klasycznych Toyot i reprezentantów zespołu Toyota Team Classic.

Rajd Barbórka 2017 - Lancia Fulvia

Mistrzowie Motul HRSMP znowu na odcinkach

Zgodnie z tradycją, Rajd Barbórka 2018 przyciągnął duże zainteresowanie kierowców. Na liście startowej znalazło się aż 96 nazwisk. Są wśród nich zawodnicy światowego formatu – Kajetan Kajetanowicz i Mikko Hirvonen, rekordzista Barbórki Tomasz Kuchar, a także czołowi zawodnicy RSMP. Na odcinkach nie zabranie również topowy kierowców Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W Rajdzie Barbórka 2018 wystartuje Mistrz Polski w kategorii PZM 6 i lider zespołu Toyota Team Classic, Michał Horodeński, a także inni mistrzowie HRSMP - Andrzej Wodziński, Piotr Kiepura czy Elefanta. Na tych nazwiskach lista najlepszych reprezentantów cyklu dla klasyków oczywiście się nie kończy. Na rajdzie zobaczymy również Jacka i Michała Pryczków, Roberta Lutego czy Pawła Wysockiego, drugiego kierowcę reprezentującego ekipę Toyota Team Classic.

„Bardzo się cieszę, że znowu będę mógł wystartować w tak znanym i prestiżowym rajdzie, jakim jest Rajd Barbórka. Tym bardziej, że będzie on świetną okazją, żeby jeszcze raz w tym sezonie spotkać się kolegami z Motul HRSMP i pościgać się klasycznymi rajdówkami” – komentuje Michał Horodeński.

Rajd Barbórka 2017 - Toyota Team Classic GT-Four

Klasyczne Toyoty i spółka

Na trasach tegorocznej Barbórki nie zabraknie oczywiście interesujących rajdówek, w tym wyjątkowych klasyków. Toyotę reprezentować będą Celica GT-Four duetu Michał Horodeński i Arkadiusz Sałaciński, w Corolli WRC pojedzie załoga Tomasz Rodziewicz/Tomasz Pszczółkowski, a słynne Hachi-Roku, czyli Corollę AE86 poprowadzi Paweł Wysocki z Jakubem Zalegą na prawym fotelu. Na Rajdzie Barbórka 2018 zobaczymy również reprezentację Subaru – z Imprezą GC8 duetu Michał Pryczek i Jacek Pryczek na czele, a także wyjątkowe Renault Megane Maxi, Forda Sierrę Cosworth 4x4. Lancię Fulvię czy nawet Syrenę 104. W sumie w historycznych grupach wystartuje 35 klasycznych rajdówek.

Rajd Barbórka 2017 - Toyota Corolla AE86 Pawła Wysockiego

Legendarny Rajd Barbórka

Rajd Barbórka jest bez wątpienia jedną z najsłynniejszych imprez motoryzacyjnych w Polsce, a także jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych rajdów w naszym kraju. Historia warszawskiej Barbórki rozpoczęła się co prawda w latach 60. XX w., ale tradycja rajdów organizowanych na początku grudnia sięga jeszcze czasów przedwojennych. W ciągu wszystkich tych lat Rajd Barbórka odwiedzało wielu znakomitych kierowców. Ścigali się tutaj m.in. Leszek Kuzaj, Marian Bublewicz, a nawet Tomi Makinnen – czterokrotny mistrz WRC i aktualny lider rajdowego zespołu Toyota Gazoo Racing WRT.

Zdjęcia: Kacper Nowogrodzki/AUTSIDER